Wyślij zapytanie

wysłać
Biuro podróży Sorger
 
pobyty na Słowacji

Mauzoleum Andreja Hlinki, pomnik Andreja Hlinki

Pomnik znajduje się w pobliżu kościoła rzymskokatolickiego św. Ondrej w Rużomberku. Stoi tu od 1939 roku, aw 2007 roku Rada Narodowa Republiki Słowackiej przyjęła Akt Zasługi Andreja Hlinki, zgodnie z którym mauzoleum jest uznawane za miejsce kultu. Andrej Hlinka był jednym z głównych przedstawicieli ruchu na rzecz autonomii Słowacji (1864 - 1938).

Mauzoleum składa się z dwóch części, kaplicy z wejściem i grobowca po lewej stronie kaplicy. Mauzoleum zawiera popiersie samego Andreja Hlinki wraz z krzyżem ze stali nierdzewnej, który zastąpił figurę Matki Boskiej podczas odbudowy w latach 1990-1991. Przy wejściu odsłonięto również naturalnej wielkości posąg z brązu przedstawiający Andreja Hlinkę. Obok mauzoleum stoi budynek Urzędu Miejskiego, w skład którego wchodzi również plebania, w której pracował Andrej Hlinka.

Chociaż mauzoleum jest miejscem kultu, nie ma w nim ciała Andreja Hlinki. Mauzoleum pełniło funkcję grobowca dopiero w latach 1939–1945. Szczątki A. Hlinki przetrwały do ​​4 lutego 1945 r., Kiedy to przed wkroczeniem Armii Czerwonej przewieziono je w inne, nieznane dotąd miejsce.  

Mauzoleum Andreja. Glina jest ogólnodostępna w okresie wakacji letnich.

Często zadawane pytania dotyczące atrakcji Mauzoleum Andreja Hlinki, pomnik Andreja Hlinki

Przedstawione odległości są mierzone w linii prostej, rzeczywista długość podróży może być inna.
© 2021 CA SORGER - Zasady i warunki - Kontakt | Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ta strona w kontekście świadczenia usług wykorzystuje pliki cookie, korzystając z witryny, zgadzasz się z ich stosowaniem. Dowiedz się więcej. Zgadzam się