Kopuła św. Elizabeth

Największy kościół na Słowacji i jednocześnie najbardziej wysunięta na wschód gotycka katedra w Europie znajduje się na Rynku Głównym w Koszycach. Powierzchnia wnętrza świątyni mogącej pomieścić ponad 5000 osób to 1200 m², zewnętrzna długość kopuły 60 m, szerokość 36 m, wysokość północnej wieży 59 m, nawy głównej 24 m, a nawy bocznej 12 m. Gotycka katedra, którą zaczęto budować pod koniec XIV wieku. i został ukończony w 1508 roku, przeszedł kilka modyfikacji.

Zwiedzający mogą podziwiać piękną elewację zewnętrzną, ale także wnętrze z bogatą dekoracją. Posiada sanktuarium z pięcioczęściowym ogrodzeniem, dwiema wieżami, dwukondygnacyjną zakrystią od strony północnej i dwiema kaplicami oraz przedsionkiem od strony południowej (kaplica św. Michała otrzymała nagrodę Feniksa za najlepiej odrestaurowany zabytek). Krypta z czterema sarkofagami została zbudowana w pobliżu północnej ściany Kopuły w 1906 roku dla szczątków Franciszka II. Rákoci i jego gatunek. Dominantą wnętrza kościoła jest ołtarz św. Elżbiety, która obejmuje największą w Europie kolekcję gotyckich obrazów panelowych. Na jednej z wież, Wieży Kopułowej, znajduje się punkt widokowy, z którego rozpościera się piękny widok na całe Koszyce.

Często zadawane pytania dotyczące atrakcji Kopuła św. Elizabeth

Przedstawione odległości są mierzone w linii prostej, rzeczywista długość podróży może być inna.
© 2022 CA SORGER - Zasady i warunki - Kontakt | Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ta strona w kontekście świadczenia usług wykorzystuje pliki cookie, korzystając z witryny, zgadzasz się z ich stosowaniem. Dowiedz się więcej. Zgadzam się