Górniczy zegar astronomiczny

Region turystyczny
Stredné Slovensko, Horehronie, Veľká Fatra, Banskobystrický kraj
Lokalizacja
Stredné Slovensko, Banskobystrický kraj, Banská Bystrica, Špania Dolina

Górniczy zegar astronomiczny znajduje się w miejscowości Špania Dolina obok miejscowości Klopačka. Klopačka to komisariat policji górniczej, siedziba inspektoratu górniczego. W tym budynku pomieszczenia miały strażników górniczych, było też pomieszczenie, w którym sporządzano mapy górnicze. W wieżyczce budynku znajdowało się urządzenie przechylające. Urządzenie to wydawało specyficzny dźwięk, którym wzywano górników do szybu. Klopačka przestała pełnić swoją funkcję około 1910 roku. Później w 1998 roku budynek został odrestaurowany. Obecnie w budynku znajduje się restauracja i pensjonat. Na piętrze jest mniejsza wystawa muzealna.
Zegar astronomiczny pokazuje model kopalni Špaňodolin, zamkniętą ścianę skalną. Wewnątrz zegara astronomicznego znajduje się kopalnia, w której górnicy schodzą do szybu, a po bokach znajdują się tunele, które pokazują indywidualną pracę w kopalni. Ruchoma rzeźba jest zabarwiona dźwiękiem. Już sam dźwięk kołatki górniczej przywodzi na myśl codzienny krajobraz dźwiękowy doliny.
Górniczy zegar astronomiczny został zbudowany i uruchomiony w 2004 roku.

Jest regularnie otwarty dla zwiedzających co godzinę od 10.00 do 16.00 przez cały rok i od 9.00 do 18.00 w miesiącach letnich.
Zegar astronomiczny to najnowsza atrakcja w wiosce i zarazem najbardziej poszukiwana.

Często zadawane pytania dotyczące atrakcji Górniczy zegar astronomiczny

Przedstawione odległości są mierzone w linii prostej, rzeczywista długość podróży może być inna.
© 2022 CA SORGER - Zasady i warunki - Kontakt | Wszelkie prawa zastrzeżone.